Pajamos.lt
2017 06 25
Atnaujinta Elektroninio deklaravimo sistema PDF Spausdinti El. paštas
Ketvirtadienis, 10 Kovas 2011 03:00

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) informuoja, kad nuo šiandien gyventojams, deklaruojantiems 2010 metų pajamas ir turtą, atnaujintoje elektroninio deklaravimo sistemoje (toliau – EDS) yra suformuotos preliminariosios deklaracijos.

„Gyventojams atnaujinta EDS bus dar patogiau ir greičiau teikti deklaracijas. Nebereikia siųstis jokių programų ar šablonų – deklaracijas galima pildyti tiesiogiai internete, vadinamuoju „on-line“ būdu, o pildant dokumentą nustatomos pildymo klaidos, nurodoma, kur ir ką taisyti. Taip pat yra galimybė išsaugoti tarpinius pildymo rezultatus, o vėliau pratęsti pildymą“, — atnaujintos EDS privalumus vardino VMI prie FM viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė, pažymėdama, kad prie ankstesnės versijos pripratę gyventojai deklaracijas galės pateikti ir senuoju būdu.

Atnaujinus Elektroninio deklaravimo sistemą, teikiamus dokumentus galima pasirašyti saugiu elektroniniu parašu, jei reikia, pridėti įvairius papildomus dokumentus, o deklaravimo įvairios formos suskirstytos pagal mokesčių mokėtojo tipą: gyventojui iškart pateikiamos tik jo pildomos deklaracijos, o įmonės jau mato kitas deklaracijų formas, atskiroms mokesčių mokėtojų grupėms pateikiama personalizuota informacija. Elektroninio deklaravimo sistemos atnaujinimas finansuojamas Europos Sąjungos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis

VMI primena, jog pateikę deklaraciją gyventojai gali susigrąžinti dalį patirtų išlaidų, pvz. už gyvybės draudimo, pensijų įmokas, už pirmas studijas ir (ar) pirmą profesinį mokymą, palūkanas už vieną iki 2008-12-31 paimtą būsto kreditą ir kt. Tai jie gali padaryti tuo atveju, jei jų pajamos praėjusiais metais buvo apmokestintos 15 proc. tarifu, tačiau negali, jei pajamos buvo apmokestintos 5 proc. tarifu. Kaip ir praėjusiais metais VMI gyventojams, pateikusiems elektroniniu būdu teisingas deklaracijas, permokas sieks grąžinti per kuo trumpesnį laiką, atsižvelgiant į įplaukas biudžetui, o permokos bus pradėtos grąžinti jau kovo pabaigoje. Tie gyventojai, kurie pildys popierines deklaracijas, permokų, kaip ir numato įstatymas, sulauks iki liepos 31 dienos.

Gyventojai šiemet vėl gali teikti deklaracijas bei susigrąžinti dalį mokesčio, jei praėjusiais metais pasinaudojo per mažu ar visai nesinaudojo neapmokestinamuoju pajamų dydžiu. Tie gyventojai, kurie pasinaudojo per dideliu nepamokestinamuoju dydžiu, turėtų pateikti deklaraciją bei sumokėti mokestį.

Pagalba privalomojo sveikatos draudimo įmokų mokėtojams

Siekdama padėti mokesčių mokėtojams, kurių PSD administruoja, VMI šiemet į preliminariąsias deklaracijas perkėlė dar daugiau duomenų: be informacijos apie gautas pajamas, patirtas išlaidas, už verslo liudijimus sumokėtas pajamų mokesčio sumas, mėnesių, kai gyventojas nedirbo ir nebuvo draustas, skaičiaus ir pan., preliminariose deklaracijose bus duomenys, reikalingi apskaičiuojant privalomojo sveikatos draudimo (toliau – PSD) įmokas:

§ „Sodros“ informacija apie išskaičiuotas PSD įmokas nuo sporto, atlikėjų veiklos (autorinių atlyginimų);

§ Valstybinės ligonių kasos (toliau – VLK) duomenys apie draustumą PSD asmenų, užsiregistravusių gyvenamosios vietos darbo biržoje, asmenų, teisės aktų nustatyta tvarka pripažintų neįgaliaisiais ir kt.

Pažymėtina, jog jei gyventojas pastebi, kad jam pateiktoje pažymoje yra neatitikimų apie jo draustumą privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis, pildydamas metinę pajamų deklaraciją, turi patikslinti 35A ir 36A laukelių reikšmes pagal jo turimus duomenis. VMI atkreipia dėmesį, kad valstybės lėšomis privalomuoju sveikatos draudimu draudžiamų asmenų duomenis tvarko Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir  teritorinės ligonių kasos. Todėl dėl pastebėtų neatitikimų reikia kreiptis į VLK ir kai duomenys bus patikslinti, informacija bus atnaujinta ir šioje pažymoje. Valstybės lėšomis privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų asmenų grupės pateikiamos adresu http://www.sam.lt/go.php/privalomasis_sveikatos.

VMI primena, jog duomenis preliminariojoje deklaracijoje apie B klasės pajamas, tokias, kaip individualios veiklos, kilnojamojo turto, vertybinių popierių pardavimo ir pan., apie kurias VMI duomenų negauna, į deklaraciją gyventojas turi įrašyti pats.

Aktualios mokesčių naujovės deklaruojant pajamas

VMI mokesčių mokėtojams primena, kad pasikeitus įstatymams, iš individualios veiklos gautos pajamos nuo 2010 m. yra apmokestinamos taikant 5 proc. pajamų mokesčio tarifą. 15 proc. pajamų mokesčiu apmokestinama tik iš laisvųjų profesijų veiklos gautos pajamos. Laisvajai profesijai priskiriama: advokato, notaro, antstolio, jų padėjėjų, konsultantų teisės klausimais, apskaitininko, auditoriaus, buhalterio, lobisto, finansų ar mokesčių konsultanto, architekto, inžinieriaus, gydytojo, psichologo, žurnalisto ir panaši veikla.

„Gyventojus, kurie deklaruos pajamas ir turtą šiais metais konsultuos ne tik Mokesčių informacijos centro konsultantai telefonu 1882, bet trumpas konsultacijas VMI specialistai savo klientams šiemet teiks ir socialiniame tinklapyje „Facebook“ esančiame Elektroninio deklaravimo sistemos profilyje http://www.facebook.com/pages/Elektroninis-deklaravimas/364541267344. Kaip visada išsami informacija teikiama tiek VMI interneto svetainėje, tiek ir Elektroninio deklaravimo sistemoje“, — pažymi V. Vildžiūnaitė.

2 proc. parama

VMI primena, kad gyventojai, savarankiškai nusprendę skirti paramą iki 2 proc. nuo sumokėto gyventojų pajamų mokesčio, prašymus turi pateikti iki gegužės 2 d. Paremti galima organizaciją, kuri pagal Labdaros ir paramos įstatymą turi teisę gauti paramą. Mokesčių inspekcija prašymus skirti 2 proc. paramą rekomenduoja teikti gyventojams patogesniu, elektroniniu būdu. Taip pat asmeniškai galima pristatyti į teritorinę mokesčių inspekciją ar atsiųsti paštu. Prašyme galima nurodyti ir kelis paramos gavėjus, tačiau visa prašoma pervesti pajamų mokesčio dalis negali būti didesnė kaip 2 proc. ir ne mažesnė nei 10 lt. VMI perves paramos gavėjui ne vėliau kaip iki lapkričio 15 dienos. Gyventojai, paramą pateikę elektroniniu būdu apie tai ar jų skirta parama pasiekė gavėją, bus informuoti EDS.

Iki šių metų gegužės 2 d. pajamas bei turtą privalo deklaruoti valstybės politikai, tarnautojai, Europos Parlamento nariai, kiti asmenys, išvardyti Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatymo 2 straipsnyje ir jų šeimos nariai. Pajamų deklaracijas privalo pateikti individualiai dirbantys gyventojai (VMI įregistravę individualią veiklą pagal pažymą arba įsigiję verslo liudijimą – nepriklausomai nuo to, ar gavo pajamų), ūkininkai ir kiti asmenys.

Naudingos nuorodos

§ Elektroninio deklaravimo sistema: http://deklaravimas.vmi.lt/

§ 2010 m. GPM deklaravimas: http://www.vmi.lt/lt/index.aspx?itemId=101419

§ VMI mokesčių informacijos centro konsultacinės medžiagos duomenų bazė:http://mic.vmi.lt/first.do

§ Elektroninio deklaravimo sistemos profilis socialiniame tinkle Facebook:http://www.facebook.com/pages/Elektroninis-deklaravimas/364541267344

§ Mokesčių informacijos centro telefonas 1882

 

 

 
Hey.lt